گزارش صعود به قله دماوند از جبهه جنوبی(گرامیداشت بنیانگذار ارجمند باشگاه، زنده یاد عباس جعفری)

دسته: اخبار باشگاه , گزارش برنامه , کارگروه کوهپیمایی و کوهنوردی
بدون دیدگاه
جمعه 17 شهریور 1396 00:12

گزارش صعود به قله دماوند از جبهه جنوبی(گرامیداشت بنیانگذار ارجمند باشگاه، زنده یاد عباس جعفری)

توصیف مسیر صعود- جبهه جنوبی :
این مسیر از قدیمی ترین مسیرهای دست یابی به قلۀ کوه دماوند است. دسترسی به مسیر جنوبی صعود، از طریق پلور و رینه امکان پذیر است. در نیمه های جادۀ آسفالتی متصل کنندۀ این دو نقطه به یکدیگر، مسیری خاکی و ناهموار به سمت شمال وجود دارد که با تابلویی کوچک مشخص شده است. این مسیر به گوسفندسرا و مسجد صاحب الزمان واقع در ارتفاع 3000 متری منتهی شده که مبدا صعود به قلۀ دماوند از مسیر جنوبی است. پس از آن، مسیر به سمت بارگاه سوم در ارتفاع 4150 متری ادامه می یابد. برای حمل بار در این فاصله می توان از چهارپایان استفاده کرد. پس از بارگاه سوم و ادامۀ مسیر از سمت چپ آبشار یخی، به تپه گوگردی می رسیم که حاصل آخرین فعالیت های آتشفشان دماوند است. گاز گوگرد از حفره های متعدد سنگ های گوگردی پراکنده در این ناحیه متصاعد شده و سبب سوزش چشم و گلو می شود. ادامۀ مسیر در یک شیب نسبتا تند به قله ختم می شود.
میانگین زمان لازم برای طی کردن فاصلۀ بارگاه اول تا بارگاه سوم 4 ساعت و از بارگاه سوم تا قله 6 ساعت می باشد.
قرارگاه رینه:
این بنا که به مکان چای خوری موسوم بود، بعد از شهریور سال 1320 به صورت متروکه باقی مانده بود و سپس به فدراسیون کوهنوردی واگذار شد. این مکان به همت فدراسیون کوهنوردی کشور در سال 1348 به عنوان پناهگاه بازسازی شد. ساختمان اصلی آن در سال 1366 ساخته شده که مکانی است برای مستقر شدن صعود کنندگان از جبهۀ جنوبی. این پناهگاه و استراحتگاه در جنوب خیابان اصلی شهر، در ارتفاع 2080 متری قرار دارد. این مکان نخستین نقطۀ صعود از جنوب یا جنوب شرقی کوه است و گنجایش 30 نفر را دارد….
مسجد و گوسفندسرا:
دومین مکان برای صعود به کوه دماوند از جبهۀ جنوب، ساختمان مسجد صاحب الزمان است. این مکان در ارتفاع 3050 متری قرار دارد و در نزدیکی گوسفندسرایی واقع شده. این مکان گنجایش 50 نفر را دارد ودارای نمازخانه، سرویس و محل استراحت کوهنوردان می باشد. فشار هوا 610 میلی متر جیوه است. این مسجد در سال 1371 ساخته شده است.
بارگاه سوم:
سومین پناهگاه در یال جنوبی دماوند، بارگاه سوم با ارتفاع 4150 متر است. بنای فلزی این پناهگاه در سال 1345 در ارتفاع 4150 متری ساخته شد که در زمان خود پناهگاهی مجهز به شمار می آمد. این پناهگاه به علت سقوط بهمن بزرگی در زمستان سال 1351 از بین رفت و دوباره یک سال پس از آن، یک بنای سنگی جایگزین آن شد.  گنجایش آن حداکثر برای 30 نفر است و در پیرامون آن مکان هایی برای چادر زدن وجود دارد. فشار هوا در بارگاه سوم 540 میلی متر جیوه است.
مجتمع کوهنوردی دماوند:
این پناهگاه 50 متر بالاتر از پناهگاه بارگاه سوم قرار دارد. کار ساخت این مجتمع از سال 1385 شروع شد و در 8 شهریور 1387 گشایش یافت. مساحت آن 460 مترمربع است و 200 نفر ظرفیت دارد. این بنا در ارتفاع 4200 متر ساخته شده است. امکانات آن  عبارت است از:
اتاق های کمک های اولیه، انبار کوله، انبار عمومی، غذاخوری، آشپزخانه، ظرفشویی کوهنوردان، اتاق مدیریت، اتاق خواب عمومی، اتاق خواب اختصاصی و سرویس بهداشتی عمومی.


گزارش صعود به قله دماوند از جبهه جنوبی(گرامیداشت بنیانگذار ارجمند باشگاه، زنده یاد عباس جعفری)
زمان اجرا : 6 الی 11 شهریور ماه 96
تعداد نفرات شرکت کننده : 44 نفر
سرپرستان برنامه : آقایان جواد محیط، مجید زاده تراب

روز شمار برنامه 
6 شهریور
در ساعت 17 همه اعضای تیم در محل قرار همیشگی حضور یافته و پس از کنترل و هماهنگی، حرکت به سمت شهر پلور از مسیر تهران آغاز شد.
7 شهریور
ساعت 10 صبح به شهر پلور رسیدیم پس از خرید و آماده سازی لوازم توسط چهاردستگاه وانت حرکت خود را به سمت مسجد آغاز کردیم
حدود ساعت 12 به مسجد رسیدیم و پس از هماهنگی با مسئولین آنجا 9 نفر از اعضا از خوابگاه و بقیه دوستان چادر خود را برای شب مانی برقرار کردند.
ساعت 16:30 برای هم هوایی تا ارتفاع 3400 متر صعود و مجددا به کمپ بازگشتیم. ضمنا هماهنگی برای حمل بارها با مسئولین آنجا برای روز بعد انجام شد.
8 شهریور
ساعت 6 صبح بیدار باش و ساعت 7:45 بارها به مسئولین تحویل و ساعت 8:30 تیم حرکت خود را به سمت بارگاه سوم آغاز کرد. ساعت 14:30 به بارگاه سوم رسیدیم و پس از تحویل بارها  تعداد 8 نفر در بارگاه و بقیه در چادرها اسکان یافتند پس از صحبت و هماهنگی با دوستان برای برنامه صعود روز بعد،  تیم به استراحت پرداخت.
9 شهریور
 ساعت 4:30 صبح بیدار باش و ساعت 5:30 با حضور تمامی اعضا (44 نفر) با شرایط جوی آرام ، برودت منفی 2 درجه و سرعت تیم با ریتمی آرام، حرکت به سمت قله آغاز شد. حدود ساعت 12 به ارتفاع 5100 متری(آبشار یخی ) رسیدیم پس از 15 دقیقه استراحت تیم حرکت خود را مجددا به سمت تپه گوگردی آغاز کرد ساعت 13:30 به تپه گوگردی و در نهایت ساعت 14:45 اولین نفرات و حدود ساعت 15:15 آخرین نفرات به قله رسیدند، پس از شادمانی و گرفتن عکس صعود  به همراه بنر گرامیداشت زنده یاد عباس جعفری،  تیم،فرود خود را به سمت بارگاه اغاز کرد ودر نهایت ساعت 20:30 تمامی نفرات به بارگاه رسیده به استراحت پرداختند.
10 شهریور
ساعت 7صبح بیدارباش و در شریط طوفانی (40 کیلومتر در ساعت) کمپ جمع و پس از تحویل کوله ها به مسئولین حمل بار در ساعت 9  فرود به سمت مسجد آغاز شد و  توسط مسئول محترم محیط زیست و 6 نفر از اعضا، پاکسازی مسیر از زباله های موجود در منطقه تا محل مسجد انجام گشت . ساعت 12 تمامی اعضا سوار بر 4 دستگاه وانت شده و برای استفاده از آبگرم به سمت رینه حرکت نمودیم. ساعت 15 سوار اتوبوس شده و پس از صرف ناهار در ساعت 17 حرکت خود را از جاده آمل به سمت مشهد آغاز کردیم
11 شهریور
ساعت 4 صبح به علت خرابی اتوبوس در آشخانه حدود دو ساعت معطل و پس از آن با یک دستگاه اتوبوس جدید مجددا به سمت مشهد حرکت نموده و ساعت 13 به مشهد رسیدیم.
در پایان از تمامی اعضای شرکت کننده و کادر اجرایی که در این برنامه با همکاری و همیاری خود ما را یاری نمودند کمال تشکر را داریم.
کادر اجرایی:
سرقدم : آقای حسین حسینیان
عقب دار: آقای محمود نجفی
امدادگر آقایان  : آقای شیبک ، آقای وحیدی
مسئول محیط زیست : آقای مسعود قدوسی
سرپرست بانوان : خانم بی بی زهرا رضوی
امدادگر بانوان : خانم زهرا احمدی راد
عکاس و فیلم بردار : آرش پورقربان
گزارش برنامه: آقای مجید زاده تراب


 


ثبت شده توسط:روابط عمومی
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 13024
برچسب ها: اخبار باشگاه گزارش برنامه کارگروه کوهپیمایی و کوهنوردی