گزارش برنامه طبیعت گردی در دره ایدلیک

دسته: اخبار باشگاه , گزارش برنامه , کارگروه کوهپیمایی و کوهنوردی
بدون دیدگاه
یک شنبه 5 شهریور 1396 21:03

گزارش برنامه طبیعت گردی در دره ایدلیک

نام برنامه: دره ایدلیک
🔸منطقه: کلات
🔸سرپرست: آقای علی قوی‌ بازو
🔸سطح برنامه: آسان
🔸مدت برنامه: ۱ روزه
🔸زمان اجرای برنامه: ساعت ۵ صبح - 3 شهرویر 96

                        

توصیف منطقه : این دره در جنوب روستایی به همین نام و در ۳۴ کیلومتری شمال غربی شهرستان کلات نادر و ۲۰۰ کیلو متری مشهد واقع شده که دو راهی آن در ۲۷ کیلومتری جاده کلات نادر به درگز جدا شده و پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک میرسد( ترک مسیر از ایستگاه گلبهار  تا روستای ایدلیک : https://goo.gl/AUTwPJ ). محصول اصلی این روستا برنج و پرورش ماهی است. ایدلیک اولین روستا در مسیر رودخانه ایدلیک است که به دلیل دارا بودن آبی تازه و گوارا منبع تامین آب کشاورزی و خصوصا شالیکاری این منطقه است. منازل این روستا در دره ای که رودخانه از آن میگذرد در میان دو دامنه کوه و در دو طرف رودخانه تشکیل شده است. رودخانه ایدلیک از کوههای هزارمسجد سرچشمه میگیرد و پس از عبور از جنگل و دره سیستان وارد ایدلیک می شود و سپس از روستاهای سلطان آباد، قاباخ و ارچنگان گذر کرده و وارد خاک کشور ترکمنستان می شود. روستای ایدلیک درقدیم به نام ابدلیک بوده که به معنی آب فراوان است. دره ایدلیک در جنوب روستا واقع شده است .

گزارش برنامه :
در تاریخ جمعه، سوم شهریور ماه، جهت بازدید از منطقه، ساعت 5 صبح با سه مینی بوس به سمت کلات حرکت کرده و پس از توقفی کوتاه و صرف صبحانه در مسیر، حدود ساعت 10 به ابتدای روستای ایدلیک رسیدیم.
اولین مسیر پیمایش، تقریبا دو ساعت به طول انجامید و پس از استراحتی کوتاه، با گذر از مسیر رودخانه و طی کردن دره تا آبریزگاه رفتیم؛ اما به دلیل سنگلاخ شدن مسیر به دنبال  سیل دو هفته پیش،  با صلاح دید مسئول فنی تیم و جهت حفظ سلامت گروه، ترجیح برآن شد که پیمایش را بیش از حد مشخص شده ادامه نداده و مسیر دره را از داخل آب تا استراحتگاه اول طی کردیم.. پس از صرف ناهار، عازم به سمت ابتدای روستا و محل توقف مینی بوس ها شده و ساعت 11 شب به مشهد رسیدیم.  

سرپرست خانومها ؛ شیرین عنبر سوز 
پزشک تیم ؛ احسان روشندل 
امدادگر خانومها ؛ فاطمه غلامحسین زاده مقدم 
مسؤل فنی ؛ احسان کارخانه چین 
عکاس ؛ فریال قاضی نیا .کوروش مقصودی ـاحسان عرفانیان .
مسؤل محیط زیست ؛حسن عاملی راد 
گزارش ؛ فریال قاضی نیا

 


ثبت شده توسط:روابط عمومی
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 8478
برچسب ها: اخبار باشگاه گزارش برنامه کارگروه کوهپیمایی و کوهنوردی