گزارش پیمایش دره  دهبار

دسته: گزارش برنامه , کارگروه کوهپیمایی و کوهنوردی
بدون دیدگاه
شنبه 1 مهر 1396 22:04

گزارش پیمایش دره  دهبار

 

توصیف منطقه:

روستای دهبار به فاصله 18 کیلومتری از طرقبه (  35 کیلومتری از میدان آزادی، ترک مسیر : https://goo.gl/ChhAXR  ) در دامنه رشته کوههای بینالود قرار گرفته است. طبیعتی زیبا و بکر و آب و هوایی تمیز و سرشار از اکسیژن و آبهایی خوش طعم و گوارا و همچنین مردمانی خونگرم و بانشاط و مهمان نواز از ویژگیها و شاخصه های اصلی این روستا می باشد.
برای رسیدن به این روستا باید بعد از گذر از طرقبه به سمت جاغرق از اولین سه راهی سمت چپ به سمت روستای طرقدر راهی شد ( رستوران گنجعلی خان در ابتدای آن قرار دارد ) ، بعد از گذر از روستای طرقدر و عبور از کنار پروژه بزرگ ارغوان و بعد از رسیدن به دو راهی دهبار – کلاته آهن ٬ مسیر سمت راست را انتخاب و بعد طی مسیری زیبا و کوهستانی به روستای دهبار رسید.این مسیر از دوراهی کلاته آهن تا خود روستای دهبار آسفالت می باشد.طبیعت بکر و زیبای روستای دهبار می تواند مکان مناسبی برای سپری کردن یک روز تعطیل و استراحت باشد.

دهبار مورد علاقه طبیعت گردهاست. روستایی که مثل بیشتر روستاهای ییلاقی، در دل دره است وتپه ماهورهای بلند از هر طرفی روی ان سایه انداخته است. در پیچ خم جاده،قبل از سرازیر شدن به طرف روستا ، نمای کاملی از دهبار می بینیم که با باغ های به زردی نشسته است ، مثل باریکه ای که در دل دره امتداد یافته است. روستا در بالادست است و باغ ها در پایین دست است در مسیر رودخانه ای کشیده شده است.در قدیم خانه های دهبار عمدتا با سنگ های درست شده است یا از کوه اورده یا از کف رودخانه، رودخانه ای که از ارتفاعات بیتالود سرچشمه می گیرد یا با عبور از کنار روستا، باغ هارا سیراب می کنند. به لطف باغ های خرم، کشاورزی در دهبار پررونق است. رودخانه ای پر اب و حاصلخیز، دهبار به روستایی پرمحصول تبدیل کرده است.گردو، گیلاس، هلو ، زردالو وسیب، بخشی از فهرست میوه هایی که این جا در کوه های بینالود به عمل می اید و نمونه های مرغوبش را می شود در باغ های دهبار پیدا کرد.وجود اب فراوان در همه فصل های سال، باعث شده تا باغ های دهبار ، باغ های سبز وخرمی باشد. دهبار چندین چشمه پراب هم دارد ، چشمه های «بیدستان»،«دقدر»،«حیات»،«برمنه»و«عمره»، چند تایی از چشمه هایی است که در دره دهبار می جوشد و اب برف های زمستانی را به پایین دست میرساند.

گزارش برنامه : 
زمان : 31 شهریور ماه ،ساعت 6 صبح الی 18
نفرات شرکت کننده : 29 نفر
ساعت شش صبح در محل قرار همیشگی حضور داشتیم و پس از تاخیر چند دقیقه ای دو نفر از همنوردان، ساعت 6:03 با دو دستگاه مینی‌بوس به راه افتادیم. حدود ساعت 7 به روستای دهبار رسیدیم و پس از عبور از روستا، ابتدا همنوردان به یکدیگر معرفی شدند و پس از آن شرح برنامه و توضیح در مورد هدف برنامه ( پاکسازی محیط زیست، بابت روز جهانی دره وغار پاک) داده شد. سپس ارکان تیم مشخص و به راه افتادیم. حدود ساعت 8 برای صرف صبحانه توقف نمودیم. در ادامه دوستان، به عکاسی و ثبت مناظر زیبا پرداختند و در نهایت حدود ساعت 12 به محل مناسب برای صرف ناهار توقف کردیم. ساعت 14 دوستان به چند گروه تقسیم و کار جمع آوری زباله ها آغاز شد. کیسه ها یکی پس یکدیگر پر و متاسفانه 25 کیسه زباله اعم از پلاستیک و قوطی کنسرو و دیگر اقلام تا قبل از روستا جمع آوری شد. قبل از روستا در یک کافه جمع شدیم و همه دوستان نظرات خود را راجع به این برنامه اعلام و هر نفر توصیه ای را در مورد رعایت مسائل محیط زیستی می‌ نمود. در نهایت پس از صرف چای حدود ساعت 17 به ماشینها رسیده و حدود ساعت 19 به مشهد رسیدیم. در پایان ضمن تشکر از تمامی دوستان به خاطر همکاری ارزشمند در این برنامه، ارکان محترم برنامه که با بنده  همکاری نمودند نیز بشرح زیر اعلام می‌گردد.
جلودار : خانم مکاسبی
عقب دار : آقای علی زاده تراب
امداد گر : آقای مجید زاده تراب
مسئول محیط زیست : علی اکبر ایزد پناه گلشن
عکاس : خانم نوری و آقای احمدی
سرپرست برنامه :‌ خانم بی بی زهرا رضوی
گزارش: خانم بی بی زهرا رضوی

 


ثبت شده توسط:روابط عمومی
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 10591
برچسب ها: گزارش برنامه کارگروه کوهپیمایی و کوهنوردی